راهنمای نصب فونت فارسی


 

دوستان گرامی! اگر قادر به مشاهده ی بعضی از حروف در سیستم كمپیوتر خود نمی باشید و یا اگر برخی از حروف در برخی از سایتها برای شما ناخواناست لطفا دستورات زیر را اجرا نمایید:


قسمت اول

«نصب فونت فارسی برای Windows XP»

برای انجام تغییرات، وجود CD نصب Windows-XP الزامی است


1.  در صورتی كه شما از منوی Classic استفاده می كنید برای رسیدن به منوی Control Panel از روش Start>Setting>Control Panel و در صورتی كه از منوی XP استفاده می كنید از روش Start>Control Panel وارد Control Panel شوید.

2. کنترل پنل ویندوز را باز کنید. روی Regional and Language Options کلیک کنید تا باز شود. (اگر این گزینه را پیدا نمیکنید از منوی سمت چپ روی Switch to classic view کلیک کنید.)


3.در پنجره ای که باز میشود به تب (
Tab) دوم یعنی Languages مراجعه نمایید. طبق عکس زیر گزینه اول را انتخاب نمایید.

4. سپس به تب آخر یعنی
Advanced رجوع کرده از منوی پایینی، زبان فارسی را انتخاب نمایید.

 

 

5. سپس روی OK کلیک کنید.

 


6.اگر پنجره زیر را مشاهده کردید، روی
Yes کلیک کنید.
 


7. سپس ویندوز از شما میخواهد که سیستم ریستارت شود تا تغییرات اعمال شوند. روی
Yes کلیک کنید.

 


8. بعد از ریستارت ویندوز، آی دی ام را باز کنید. همانطور که مشاهده میکنید اکنون فونتها فارسی به درستی نمایش داده میشوند. اگر زبان برنامه انگلیسی است از منوی
View روی گزینه Languages اشاره کنید و از منوی آن فارسی را انتخاب نمایید.

9.  اکنون فونت های فارسی را روی سیستم خود نصب کنید.

نکته 1 : حرف ی به صورت غیردرست نمایش داده می شود برای حل این مشكل از فونت هایی كه حرف B در ابتدای نام فایل آنها است استفاده كنید. (مثل B ZAR).
نکته 2 : در صورت استفاده از این روش، و انتقال به کامپیوتری که این فونت ها نصب نشده، حرف ی به صورت نادرست دیده می شود. این مورد در مواردی مانند طراحی صفحات وب بسیار مهم است.


-
برای دریافت(دانلود) و نصب فونتهای فارسی و برطرف شدن مشكل می توانید به روی آیکن زیر فشار داده و آن را به دست بیاورید:قسمت دوم
 

برای انجام تغییرات درین قسمت، وجود CD نصب Windows-XP الزامی نمی باشد.

برای نصب فونت های جدید فارسی به طریق زیر عمل نمایید :

«چگونگی نصب فونت جدید در Windows XP»

۱. در صورتی كه شما از منوی Classic استفاده می كنید برای رسیدن به منوی Control Panel از روش Start>Setting>Control Panel و در صورتی كه از منوی XP استفاده می كنید از روش Start>Control Panel وارد Control Panel شوید.
۲. اگر از منوی شما به صورت Classic است مستقیما Fonts را انتخاب نمایید و اگر منوی شما در حالت Category است از قسمت Appearance and Theme در سمت چپ آن (See Also) قسمت Fonts را انتخاب نمایید.
۳. وارد منوی File شده و از آن قسمت Install New Font را انتخاب کنید.
۴. محلی که فونت ها باید از آنجا (Source) نصب شوند انتخاب کرده و برنامه همه فونت های موجود در آن شاخه را انتخاب می کند.  در صورتی که می خواهید که همه فونت ها نصب شوند Select All و در غیر این صورت فونت یا فونت های مورد نظر را انتخاب نمایید.
نكته 1: شما فقط می توانید فونت های جدید را نصب نمایید. در صورت موجود بودن فونت جدید نصب نمی گردد و لازم است ابتدا فونت قبلی را از صفحه اصلی Fonts پاك نمایید.
نكته 2: سیستم عامل (Operating System) فقط فایل های با پسوند ttf را لیست می كند. در صورتی كه فونت ها را از صفحه سایتهایی كه در بالا معرفی شده اند دریافت كرده اید ابتدا لازم است كه این فایل ها را Unzip كنید.
نكته 3: در صورتی كه شما از Windows۹۸ استفاده می نمایید و برخی از فونتهای فارسی را مشاهده نمی كنید می توانید از تمامی مراحلی كه در بالا برای WindowsXP توضیح داده شد استفاده نمایید و این مسئله را حل نمایید.